Współcześnie rolnicy mają do swojej dyspozycji szeroką gamę rozwiązań technologicznych, dzięki którym wykonywanie pracy na roli staje się zdecydowanie łatwiejsze. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalnych aplikacjach rolniczych, które mogą być wykorzystywane w różnych celach. Może to być chociażby nawigacja rolnicza na telefon bądź aplikacja do mierzenia pola. Jakie są najlepsze aplikacje dla rolników? Przedstawiamy je w poniższym poradniku.

aplikacje dla rolników

Aplikacje dla rolników – jak ułatwić pracę w rolnictwie?

Aplikacje rolnicze to absolutny hit. Z roku na rok coraz większa liczba rolników decyduje się na korzystanie z tego typu rozwiązań, ponieważ przynosi to im ogromną liczbę korzyści. O czym mowa? Dzięki aplikacjom rolniczym osoby pracujące na roli mogą znacznie efektywniej organizować swoją pracę w gospodarstwie. Dostęp do nowoczesnych narzędzi technologicznych pozwala też zaoszczędzić mnóstwo czasu. Oprócz tego, nowoczesne aplikacje dla rolników stanowią bazę wiedzy odnośnie tego, kiedy i jak stosować poszczególne nawozy oraz środki ochrony roślin.

Wszystko to powoduje, że systematyczne wykorzystywanie ogromnych możliwości oferowanych przez aplikacje powoduje, że wzrasta efektywność ekonomiczna gospodarstw rolnych. Za ich pośrednictwem rolnicy są w stanie lepiej planować poszczególne prace, wykorzystywać swój potencjał a także wiedzą, kiedy najlepiej jest wykonywać poszczególne zabiegi agrotechniczne.

To jeszcze nie wszystko. Za pośrednictwem aplikacji rolniczych można też składać wnioski o dopłaty bądź odszkodowania suszowe, co jest ogromnym udogodnieniem, ponieważ pozwala na dopełnienie wszelkiego rodzaju formalności w sposób zdalny. Korzystając z nowoczesnych aplikacji można też dowiedzieć się, w jaki sposób odpowiednio karmić poszczególne zwierzęta oraz w optymalny sposób monitorować stado. 

Jakie są najpopularniejsze aplikacje rolnicze i jak działają?

W tym momencie rolnicy mogą korzystać z ogromnej liczby zróżnicowanych aplikacji. Najpopularniejsze aplikacje rolnicze to:

  • Pix4DfieldsWyjątkowa aplikacja służąca do obróbki materiału fotogrametrycznego – jest ona w stanie  wygenerować 9 typów map wskaźników wegetacji, w tym NDVI, NDRE, czy LCI. Dzięki niej można zintegrować i obsługiwać wszystkie etapy obróbki materiału fotogrametrycznego: od importu z darmowej aplikacji Pix4Dcapture, poprzez przetworzenie, rozpoznanie i analizę, aż do udostępnienia i integracji gotowego produktu.
  • TAP Topcon. Topcon Agriculture Platform (TAP) to wyjątkowa aplikacja dająca możliwość zarządzania danymi bezpośrednio z terenu. Korzystając z niej da się analizować, realizować pomiary obszarowe oraz dostarczać użyteczne informacje wynikowe bezpośrednio do maszyny. Dodatkowo, dane są prezentowane z wykorzystaniem wizualizacji, które gwarantują szeroki zakres informacji – nie jest to tylko standardowy podgląd zmienności stanu roślin na polu, ale o wiele, wiele więcej. 
  • Aplikacja mobilna ARiMR. Jest to aplikacja agencji dedykowanej rolnikom, z której mogą korzystać wszyscy rolnicy składający różne wnioski w ARiMR. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma konieczności załatwiania spraw w formie papierowej, ponieważ wszystkich formalności można dopełnić online. 
  • eWniosek plus. Pozwala rolnikom na składanie wniosków o płatności na kolejny rok wraz z załącznikami. 
  • Nawigacje rolnicze na telefon, czyli nawigator polowy. Są to zróżnicowane aplikacje do mierzenia pola, która znacznie ułatwia pracę. W sposób szczególny poleca się używania ich do jazdy równoległej w rolnictwie precyzyjnym

W jaki sposób aplikacje rolnicze wpływają na efektywność pracy w gospodarstwie?

Aplikacje rolnicze w ogromnym stopniu wpływa na poprawę efektywności pracy w gospodarstwie. Dzięki nim możliwe jest:

  • efektywne monitorowanie upraw, 
  • poprawa efektywności produkcji,
  • staranne planowanie nawożenia upraw czy rozmnażania bydła,
  • odpowiednie karmienie bydła, 
  • efektywne zarządzanie uprawami,
  • monitorowanie maszyn i urządzeń, 
  • zarządzanie zapasami i zasobami, takimi jak nasiona, nawozy, środki ochrony roślin, opakowania, paliwo itd., 
  • podejmowanie trafnych decyzji – aplikacje dla rolników stanowią niezwykle cenne źródło wiedzy, dzięki czemu podejmowane decyzje zazwyczaj są trafne, co skutkuje tym, iż rolnicy odnoszą sukcesy. 

Jakie kryteria należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniej aplikacji dla swojego gospodarstwa?

W jaki sposób wybrać najlepszą aplikację dla rolników? Przed podjęciem decyzji o instalacji którejkolwiek aplikacji warto zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak: 

  • Profil i skala prowadzonej działalności rolniczej. To, jakie aplikacje będą nam potrzebne, uzależnione jest przede wszystkim od tego, jaki jest profil działalności. Inne oprogramowanie przydaje się hodowcom bydła, zaś jeszcze inne osobom, które uprawiają kukurydzę, rzepak czy buraki bądź specjalizują się w sadownictwie. 

  • Oferowane przez aplikację funkcjonalności. Warto dokładnie sprawdzić, czy dane rozwiązanie oferuje jak najszerszą liczbę funkcjonalności, takich jak chociażby monitoring upraw, zarządzanie uprawami, planowanie siewów, monitoring zasobów itd. Najważniejsze jest to, by funkcje dostępne w danej aplikacji były dostosowane do potrzeb naszego gospodarstwa. 
  • Cena. Istnieją zarówno aplikacje darmowe jak i płatne – tę decyzję należy podejmować uwzględniając możliwości finansowe oraz nasze indywidualne potrzeby. 
  • Wsparcie ze strony administracji. Niektóre aplikacje dają dostęp do merytorycznego wsparcia ze strony konsultantów, co stanowi dodatkowe udogodnienie. 
  • Bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Informacje na temat gospodarstwa rolniczego są danymi wrażliwymi, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce, dlatego przed instalacją aplikacji warto upewnić się, że dba ona o odpowiednie standardy w zakresie ochrony danych. 
  • Opinie dotychczasowych użytkowników. Rolnicy często dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, czy nawigacja rolnicza na telefon bądź inna aplikacja rolnicza spełniła ich oczekiwania. Internetowe recenzje mogą stanowić bardzo cenne źródło wiedzy. 

Jakie są perspektywy rozwoju aplikacji rolniczych w przyszłości?

Rolnicy w swojej codziennej pracy coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym aplikacji. Z tego względu należy założyć, że w kolejnych latach będą powstawały kolejne aplikacje dla rolników. Dzięki tym narzędziom rolnicy będą mogli cieszyć się z dalszego wzrostu efektywności produkcji oraz ograniczenia występowania różnych negatywnych zjawisk.